גם את הטכנולוגיה צריך לקחת בפרופורציות

המון חידושים טכנולוגים משפרים לנו את החיים. לצד היתרונות, יש גם חסרונות, ויש גם “סכנת התמכרות”. החוכמה היא לדעת מתי לא להשתמש בטכנולוגיה.

טלפון סלולארי:

המצאה אדירה שמאפשרת לדבר מכל מקום. אפשר לקבוע פגישות עם אנשים באופן הרבה יותר דינאמי. התקשורת נהייתה יותר אישית. משנה את המצב באופן דרמטי במצבי חירום. העביר לי הרבה שמירות בצבא.

ההגזמות: הזמינות המתמדת. בפגישה בעבודה, או בפגישה עם חברים, אפשר ורצוי להשתיק את הטלפון. ברוב המקרים אנחנו לא מחכים לשיחה חשובה וחייבים להיות בכוננות מלאה. אפשר לסנן, לשים על סיילנט או לכבות. ככה מרוכזים בפגישה, מכבדים את בן השיח, ויורדים מכוננות. למה שיפריעו לכם?

אותו דבר בשינה. למה להשאיר את המכשיר דלוק? למה תרצו שמישהו יעיר אתכם בזמן השינה? לא אוהבים את עצמכם? אני אומר לכל מי שמכיר אותי, שאפשר להתקשר בכל שעה. אם אני ישן, הטלפון כבוי. החיים הרבה יותר יפים.

SMS

שכלול פשוט וגאוני של הטלפון הסלולארי. מאפשר להעביר מסרים דחופים. מאפשר להעביר מספרי טלפון, כתובות, או כל מידע שעלול להישבר בטלפון.

ההגזמות: שיחות שלמות מועברות ב SMS-ים. זה ממש לא נוח לכתוב בטלפון הסלולרי. מדובר על Short Messges, לא על Conversations! אלה שמנהלים שיחות שלמות ב SMS הם כנראה מכורים שהתרגלו לזה, וזה לא כל כך נורא. הרבה פעמים זה נפוץ בתוך שיעור או ישיבה, כאשר אי אפשר לדבר. אני מעדיף להתאפק עד לסוף הישיבה, אבל אם ממש משעמם, ניחא.

מה שכן מפריע לי מאוד, הוא שאנשים משתמשים ב SMS כדי להימנע מלהגיד משהו לא נעים. ה SMS החד כיווני מחליף את ההתמודדות. השימוש נפוץ בביטולים. הצד ה”מבוטל” נותר לרוב חסר אונים.

בנוסף, כששולחים SMS במקום לדבר, המסר נתפס כפחות מחייב מבחינתי. אם הבן אדם לא טרח להתקשר, הוא כנראה לא מתכוון ברצינות או מפחד מתגובה שלילית. כמו במקרה הקודם, אני מעדיף טלפון. כמובן שיש את החריג הבסיסי: הבן אדם לא יכול לדבר באותו רגע וחשוב לו להעביר את המסר.

פייסבוק

רק שנים בודדות הוא נמצא איתנו, ובארץ הוא פורח רק בחצי השנה האחרונה, אבל הוא כבר מעורר המון ענין. יש אנשים שמכורים לפייסבוק, ויש אנשים שמכורים ללבקר את פייסבוק. מכל הרשתות החברתיות, פייסבוק כנראה עושים את זה הכי נכון וגם צברו המון פופולאריות. כמעט כולם שם. נראה שזאת ממש לא תופעה חולפת.

היתרונות: מאפשר להתעדכן במה שקורה אצל חברים פחות קורבים. מאפשר לארגן אירועים בצורה מוצלחת: יש את פרטי האירוע, תזכורות, רואים מי בא וכו’. עוד משהו נחמד הוא שיתוף התמונות מאירועים משותפים. הקץ לשליחה במייל!

ההגזמות: יש שם יותר מדי משחקים מטופשים. בתוך אלפי האפליקציות המטופשות, ניתן למצוא כמה דברים נחמדים, אבל הרוב הוא בהחלט בזבוז זמן אדיר. פשוט ותרו על המשחקים. זה יעשה את השימוש בפייסבוק לבעל ערך.

בקיצור, כמו שכתוב בקהלת: “עת לכל חפץ תחת השמיים”

Comments are closed.