ההפגנות מתעצמות

ההפגנות בברצלונה מתעצמות. קשה לזוז בכיכר מרוב אנשים. יש כאן עשרות אלפים בכל ערב, ומאות רבות שנשארים לישון. ההחלטה לאסור את ההפגנות ביסוף השבוע של הבחירות רק עוררה את ההמונים. וכעת, המפגינים מתכננים להשלים כאן חודש שלם – עד ה 15 ביוני.

ועדת הבחירות המרכזית החליטה שכל הפגנה פוליטית אסורה ביום שלפני הבחירות, המוגדר כ day of reflection או יום ההתבוננות הפנימית אם תרצו. בית המשפט העליון אישר את ההחלטה. אבל הממשלה המרכזית החליטה בתיאום עם הממשלות האיזוריות לא להתערב, כל עוד ההפגנות ממשיכות להיות שקטות, או pacifista בספרדית.

בחצות שבין שישי לשבת, הכיכר געשה כאשר ההמונים הכריזו שהם נשארים. אמנם הממשלה קצת הוציאה את העוקץ בכך שהיא הודיעה שלא תתערב, אבל הרגע הזה היה מרגש, רגע של התרסה ואחדות.

החיידק הפוליטי שלי התעורר והחלטתי לעזור. הצטרפתי לוועדה הבינלאומית, העוסקת בריכוז חדשות חוץ, הפגנות חוץ ותקשורת של המאבק לעולם. תרגמתי את המניפסט הקצר לעברית תוך שימוש בגרסה האנגלית והספרדית (יש הבדלים קטנים בינהם). זה אמור לעלות מתישהו כאן.

המאבק תוכנן להיגמר בסוף יום הבחירות המקומיות מחר, ה 22.5. אבל התנופה גרמה למפגינים להבין שהמאבק לא נגמר בבחירות, והם החליטו להמשיך עד ה 15 ביוני – להשלים חודש.

מה הם רוצים?

שינוי חברתי רדיקלי, שישים את האנשים והחברה במרכז. הם מרגישים שהמפלגות לא מייצגות אותם, אלא מייצגות את הבנקים.

משבר החובות האירופי מבודד בינתיים למדינות קטנות יחסית: יוון, אירלנד ופורטוגל. מבחינה כלכלית, ספרד גדולה פי שתיים מהשילוב של שלושת המדינות האלה. באירלנד, הבנקים הסתבכו בחובות לבנקים אחרים ביבשת, והבנק האירופי המרכזי מכריח את אזרחי אירלנד להשתתף ב”הצלת” הבנקים האיריים – הצלת הבנקים הבריטיים, הצרפתים והגרמנים.

בספרד היה מקרה דומה של בועת נדל”ן שהתפוצצה, ובנקים שכרגע לא ממש מודים בכל החובות האבודים שלהם.

הפחד הוא שאחרי הבחירות, יתגלו עוד חובות חבויים רבים: מדובר על חברות ציבוריות בבעלות הממשלות המוקמיות, שעל חובותיהן לא חלה חובת דיווח. זה מוערך

וחמור מכך, מדובר על חובות שעיריות ורשויות איזוריות חייבות לספקים ולעובדים. מסתבר שלא רק בישראל, מוסר התשלומים ירוד ביותר. הערכה גסה מדברת על 35 מילאירד יורו של משכורות וחשבוניות שלא שולמו. “גיולי” החובות האלה יכניס את המדינה לסחרור נוסף.

ובינתיים, יש חצי שעה ביום של הרעשה באמצעות כלי מטבח: מחבתות, סירים, מצקות, וכל טוב. זאת הקדמה לאסיפה הכללית.