איסתיקלל טריו – טורקי יצירתי

דרך הזמנה בפייסבוק הגעתי להופעה של להקת איסתיקלל טריו, המנגנת מוזיקה טורקית מקורית. נהניתי מאוד ושמחתי לשמוע שהם יוצאים לסיבוב הופעות בחו”ל. לא סתם חו”ל. אתיופיה!

הכלים כבר מקוריים: במקום גיטרה יש עוד, עליו פרט יניב ו טייכמן. לפי השם הוא לא טורקי, אבל מסתבר שהוא חצי, והוא בהחלט יודע לנגן! במקום תופים, נעה וקס הפליאה לנגן על הדרבוקה, על האודו מאפריקה ועל הפעמון שהיה קשור לרגלה. את ההרכב השלים אריאל קסיס, שניגן על הקאנון, מעין נבל שוכב ומיוחד. קסיס הפיק ממנו צלילים יפים.

איסתיקלל טריו – הקליקו להגדלה.

הם ניגנו מיצירותיהם המקוריות ואף עשו קאבר. אהבתי במיוחד את שיר הבלוז הטורקי: הם לקחו את נוסחת הבלוז הידועה, ועשו לה עיבוד מיוחד במינו. אחד השירים התבססס על שיר עם מקדוני.

המקצבים גם בלטו בהופעה. חברי הלהקה התרחקו מאוד ממקצב ארבע הרבעים הקלאסי, וניגנו שירים עם מקצבים מורכבים. את מקצב השבע שמיניות ו החריג אני מכיר מהשיר Money של ה Pink Floyd. איסתיקלל ניגנו מספר יצירות במקצב תשע שמיניות. את מקצב האחד עשרה שמיניות לא הכרתי. לשיר המקדוני המוזכר לעיל היה את המקצב המשונה הזה.

הערה: הזירה להופעה היתה קפה ביאליק. נעים לשבת שם, אבל הבמה לא מספיק מוארת. אולי נוצרת אינטימיות בין הלהקה לקהל, אבל המצלמה לא אוהבת את זה. חרגתי ממנהגי וצילמתי עם פלאש, מה שמהמם את כל האולם, ופוגע באינטימיות…

הערה 2: איסתיקלל מוכר כמילה הערבית לעצמאות. זהו גם המדרחוב הראשי באיסטנבול, ששוקק חיים בכל שעות היום והלילה.

אני מקווה שעוד אנשים ייחשפו למוזיקה שלהם. מסקרן אותי איך המוזיקה הזאת תתקבל באתיופיה

המייספייס שלהם

הצ’אנל שלהם ביוטיוב