ועדת חקירה ממלכתית – טוב לכולם

גם אני תומך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקר מלחמת לבנון השניה. יש כל כך הרבה מה לחקור, וזה מתחיל הרבה לפני תקופתה של הממשלה הנוכחית.ו זה הפתרון היחיד שיהיה מקובל על כולם. כן, גם הממשלה. כרגע נראה שזה תלוי בעמיר פרץ אתמול הוא שהוא עדיין שוקל בכובד ראש את הענין ושביום שישי הוא יודיע את עמדתו. אני מקוה שזה יהיה לחיוב.

הציבור לא נותן אמון בועדות שכבר הוקמו. ועדת שחק הוצגה בתקשורת כועדת כסת”ח של פרץ. שחק הרי היה יועצו האישי בזמן המלחמה. הועדות שאולמרט הציג השבוע זכו להרים של ביקורת, בעיקר על חוסר שיניהן. בדיקת המבקר תיעשה בכל מקרה, ויזלזלו בה כרגיל. ככה שיש כרגע יותר מדי ועדות שכל אחת מהן לא זוכה לאמון.

ועדת חקירה ממלכתית כן תזכה לאמון. בנוסף, אני משוכנע שדיוני הועדה ישפכו אור על ההזנחה האזרחית של הצפון. אמנם זה נחשף במלחמה, אך זה עלול להישכח מאוד מהר. ועדת חקירה, במיוחד עם דיונים פתוחים ומצולמים יכולה לקדם נושאים כלכליים חברתיים.

הממשלה תוכל לצאת נשכרת מהקמת ועדת חקירה ממלכתית. הקמת הועדה כבר תזכה לביקורת חיובית. הנה, ראשי המדינה מוכנים להיחקר באופן הרציני ביותר. בנוסף, ועדה כזאת תעבוד כל כך הרבה זמן, זמן של שקט תעשייתי לממשלה. עד שיתחילו העדויות המענינות ייקח עוד הרבה זמן. בינתיים הם יוצגו כמי שאין להם מה להסתיר. מחאת המילואמניקים הכתומים תאבד את הבסיס לקריאתם להתפטרות ההנהגה. הרי ועדת החקירה הממלכתית תעיף אותם, ויש קונצנזוס לגבי האמינות והיסודיות שלה.

בעבודה שחורה, איתי קורא לכתיבת מכתבים לעמיר פרץ, כדי שייך על המהלך. אמנם לא נותר הרבה זמן עד להכרעה, אך כל מכתב, קצר ככל שיהיה, יכול להשפיע. אני מקוה שהוא יכריע בעד ועדת חקירה ממלכתית. הכרעה שלו בעד תכריע את הכף לטובת המהלך. אולמרט יצטרף בלית ברירה.

אז יאללה לועדה!

Comments are closed.