דו”ח וינוגרד מספיק חמור כדי שאולמרט יתפטר

השערוריה התורנית של בוקר יום רביעי היא התבטאותו של פרופסור יחזקאל דרור, חבר ועדת וינוגרד: “אם אנחנו חושבים שראש הממשלה יקדם את תהליך השלום, זה שיקול מכובד מאוד.” בינתיים הוא הספיק להתנער מהציטוט, אבל המערכת הפוליטית סוערת וכבר מאשימה את ועדת וינוגרד בשיקולים פוליטיים.

גם אני סברתי בהתחלה שמינוי ועדת חקירה לא ממלכתית עלולה לשרת את האינטרסים של הממשלה ושל העומד בראשה. לאור הדו”ח האחרון, ובמיוחד הדו”ח החלקי, אין לי ספק שהם עשו עבודה נאמנה ולא נצמדו לשולחיהם.

התקשורת, היא שהציגה את הדו”ח הסופי ב”כתב זיכוי” לאולמרט. היא נתנה לספינים שלו להוליך אותה למסקנה שאם ההחלטה על המבצע האחרון במלחמה לא התקבלה משיקולים פוליטיים, אז אולמרט יצא זכאי., אפילו קדוש. אחר כך הם פירסמו סקרים מחמיאים לאולמרט, לראשונה אחרי זמן רב.

אבל הדו”ח תוקף את ההחלטה על המבצע האחרון, ואת אי עצירתו. הדו”ח החלקי מצביע על יציאה פזיזה למלחמה ללא מטרה ברורה. הדו”ח מטיל את האחריות לכשלים ולכשלון באופן ברור על ראש הממשלה. כן, גם על שר הבטחון והרמטכ”ל דאז, אבל הם כבר על הקרשים.

לכן, הסערה של הבוקר חסרת משמעות בעיני. דעתו של פרופסור לא מורידה מחומרת מסקנות הועדה. אם היא תוביל להפגנות גדולות נגד הממשלה, אני אשמח. חבל שלא נולדו הפגנות גדולות בעקבות הדו”ח. חבל שהציבור (ואני חלק ממנו) נותן לראש ממשלה כושל להמשיך.

אנחנו נותנים את תעודת היושר לאהוד אולמרט, לא ועדת וינוגרד.