יוזמת השלום של עופרניקוס

הבלוגר הישראלי הידוע עופר לנדא, העונה לכינוי עופרניקוס, קורא לממשלת לישראל לנסות להגיע עם ממשלת לבנון להסכם שלום. הוא שלח מכתב לשרת החוץ ציפי לבני, עם העתקים לרבים מבכירי הפוליטקאים בארץ, כולל ראש הממשלה ושר הבטחון.

אני מאחל לו הרבה בהצלחה.

עופר, אם יש משהו שאני יכול לעשות כדי לעזור, אני לשירותך.

לדעתי, הצד השני לא ימהר לקפוץ על העגלה מכמה סיבות:

  1. אחרי המלחמה הנוכחית, רבים מהלבנונים שונאים אותנו, יותר מתמיד. אם בתחילת המלחמה רבים מהם הפנו אצבע מאשימה כלפי חיזבאללה, הרי שעכשיו, אחרי ההרס הרב שעשינו שם, הם שונאים אותנו.
  2. הסורים, למרות נסיגתם, עדיין מאוד מעורבים בפוליטיקה הלבנונית, למרות נסיגת צבאם. המודיעין הצבאי הסורי עדיין בוחש שם, ופוליטקאים רבים עדיין מצייתים לסורים. הסורים יעשו כל שביכולתם כדי שלבנון לא תחתום על הסכם נפרד איתנו, דבר שיהפוך את סוריה לשכנה היחידה שלנו שלא חתמה על הסכם שלום איתנו (כאשר הגולן בידינו).
  3. הסכם שלום שכזה, עלול לעורר את הפלגים היריבים בלבנון לכדי מלחמת אזרחים. זה לא יהיה רק בין החיזבאללה לכל השאר, אלא משהו הרבה יותר מורכב. מקריאתם של כמה בלוגים לבנונים, אפשר לקבל תמונה על המצב הכל כך מורכב שם. התנועה הפטריוטית של ה”14 במרץ” סביבה התאחדה לבנון לפני שנה כדי להעיף ת הסורים היא שברירית ועלולה להתפורר.
  4. ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, הוא אדם חכם, במיוחד בנושאי מו”מ. הוא יידע להיזהר מלחתור להסכם שכזה, במיוחד עם חייו יקרים לו. בשיר ג’ומאייל כבר שילם בחייו על הסכם דומה לפני 24 שנים.

הלוואי והניתוח שלי שגוי לחלוטין, ולאט לאט יצחילו ללכת בכיוון של הסכם שלום, לפי פרטי מכתבו של עופר.