חולדאי, תזרום

בניו-יורק, תמיד ידעתי שירידה לרכבת התחתית תבטיח לי הגעה מהירה של רכבת ונסיעה מהירה בזמן ידוע מראש. זה היה מרשים. ו גם פה בתל אביב, אפשר להגיע למצב הזה מאוד מהר. תתפלאו.

לא צריך לחפור רכבת תחתית או להזיז תשתיות בשביל רכבת עילית. חבל על הכסף. אפשר לשפר את מצב התחבורה על ידי אמצעי קצת יותר זול – אוטובוס. אוטובוסים בתדירות גבוהה (כל 3 דקות) שנוסעים על נתיבים בלעדיים להם מהווים פתרון תחבורה מעולה. זאת לא המצאה מקומית. עשו את זה כבר בלוס אנג’לס, בירת המכוניות הפרטיות, ובערים נוספות בעולם.

ובכן, אנשי “עיר לכולנו” ישבו וחשבו על שני קווים, אחד שחוצה את העיר ואחד שסובב אותה, כהתחלה. העקרונות המנחים הם תדירות גבוהה, נתיבי תחבורה ציבוריים אמיתיים ואפשרות להחלפת אוטובוסים באותו מחיר.

כשאני כותב את השורות האלה, כבר לא מדובר בתכניות חתרניות. משרד התחבורה בירושליים כבר הביע התלהבות מהתכנית ואף הביע נכונות לממן את התכנית באופן משמעותי. גם חברת דן מעורבת בתכנית ומעונית לקדם אותה.

וכעת חסרה רק חתיכה אחת בפאזל – עיריית תל אביב. העירייה אחראית על הקצאתם של נתיבי התחבורה הציבורית בעיר. במקום לגלגל את הענין על משרד התחבורה, אני קורא לחולדאי להוביל את המהלך בעצמו.

לחולדאי יש יכולת ביצוע מרשימה. כאן הוא יכול לרתום את כישוריו למשהו מאוד חיובי. הוא יוכל להיזכר כמי שהתחיל מהפכת תחבורה חיובית. זה Legacy הרבה יותר מוצלח מאשר הבנין החדש של “הבימה” – ידוע גם בתור המפלצריום.

עוד בנושא: שאלות ותשובות על מהיר בעיר