בצורת,רעב וכסף

כמי שהראש שלו בשמאל, מצב הרעב בעולם מדאיג אותי: יש בצורת בהמון מדינות, וגם כמות זריעת החיטה בירידה. בנוסף, קניית הדשן בעולם ירדה – מה שאומר יבולים גרועים בהמשך השנה.אז כבחור עירוני שהתחת שלו בימין, חשבתי לעצמי, איך אפשר להרוויח מכך? כל עוד יש לי קצת כסף, כדאי להשקיע אותו בחיטה.

ולכך נחלץ ידידי אלכס, בנקאי ידוע בישיר הראשון, שם גם מתנהל החשבון שלי. הוא תרם לי פוסט אורח בנושא, וגם מציע לכם להצטרף דרכו לבנק, כי גם הוא צריך פרנסה… ניתן להשאיר תגובה והוא יחזור אליכם.ו 


שלום רב לכל הקוראים!כמה מילים על החיטה.

למעשה, בעולם יש שני סוגי חיטה עיקריים:

  • חיטת חורף (ובשפת המקור “ozimye”) – שנזרעת בסתיו ונקצרת באביב
  • וחיטת קיץ – שנזרעת באביב ונקצרת בסתיו

המגדלים והצרכנים העיקריים הם אמא רוסיה, אחותה היפיפייה אוקראינה, ארץ הקנגורו, הודו וסין (כי הם בכל מקום), ולצורך תחזוקת תעשיית הביג-מק – ארה”ב.

ישנם חוזים עתידיים על החיטה שנסחרים בכל העולם ויש גם ETFים על החיטה (בעיקר כחלק מאינדקס התבואות). מכשיר ת.סל קיים הן בארה”ב והן באירופה, אך הסחירות באירופה כה דלילה שסביר מאוד למצוא שם פערים בין מחיר קניה וביקוש (gaps) ואפילו להיתקע עם הסחורה.

הדברים המומלצים לבדיקה:

  • DBA – ת.סל של חברה גדולה ומוכרת PowerShares על אינדקס גדול DeutscheBank Agriculture Index. האינדקס מורכב מ4 סחורות בלבד, בעלות משקל שווה: חיטה, תירס, סוכר ופולי סויה. תעודה זה הינה הכי סחירה בין התעודות שאנו דנים כאן. כלומר – חיטה 25%
  • GRU – העוקבת אחרי Elements MLCX Grains Index . סחורות עדיין 4, אך אחרות קצת ומשקלן שונה: חיטה 47%, תירס 36%, פולי סויה 8% וסויה16% (soya meal).ו הבעיה – סחירות נמוכה ביותר, למרות המשקל עודף לחיטה
  • JJG – ת.סל העוקבת אחרי DowJones AIG-Grains Index. סחורות 3 – פולי סויה 46%, חיטה 30% ותירס 24%. חסרון – סחירות בינונית.

האסטרטגיה השוויונית של DBA מוכיחה את עצמה לאורך השנים, להבדיל מGRU עם משקל יתר לחיטה, אך עם מדובר ברצון של הלקוח להיצמד לחיטה.

במסחר בארץ ניתן לציין את מיטב סחורות עם משקל לא מבוטל לתבואות, אך גם לנפט וגז.

ולבסוף ניתן לציין שישנם חודשים פעילים בחיטה – דצמבר ומאי, וחודש שקט – יולי.

בהצלחה!

דיסקליימר:ו הכותב הינו יועץ השקעות בניירות ערך ואין לראות בנאמר הכוונה, יעוץ, כפיה לפעולה או תחליף ליעוץ בבנק.