בית נבנה ונגור שם

יש דירה! אחרי כמה שבועות של חיפושים, נחתנו בבית החדש שלנו. בדרך שוטטנו ברחבי העיר והיינו במו”מ עם מתווכים חלקלקים. קצת על לחפש דירה בברצלונה וטיפה על מה שמצאנו. עברנו רק לפני כמה ימים…

ביזנס

דירה אחת היתה מועמדת בכירה, אבל בעלי הבית נורא חששו. הם רצו את כל ההוכחות האפשריות שאנחנו בסדר – חוזה עבודה, הוכחה ששילמנו בדירה הזמנית, מצב חשבון בנק ואף מבחן מאמץ. טוב, את זה הם לא ביקשו, וגם לא ביקשו להיפגש איתנו. הכל נעשה דרך המתווך. לפחות הוא מצדיק את העבודה שלו. בסוף, אחרי שהם שוב רצו 4 חודשי שכירות כערבות, ירדנו מהדירה הזאת.

ראינו גם דירה יפה שהיתה מנזר בעבר. חבל שלא החליפו את המדרגות – כל חזרה הביתה היא טיפוס לראש מגדל. דירה אחרת היתה משופצת מהניילון. נראתה מצויין. אבל למה לגור בעיר הזאת ולחיות בדירה חדשה לגמרי, בלי מעט טעם מקומי? גם ככה חלק מהרהיטים הם מאיקאה…

מחירי הדירות פה בירידה, כך שיכולנו לקחת את הזמן וגם לבחור רק דירות מרוהטות. בסוף סגרנו על 850 יורו לחודש לדירת 75 מ”ר מרוהטת. דירות לא מרוהטות עולות פחות, אך לעתים גם נראות פחות טוב. המחירים פה זולים מבמרכז תל אביב.

ב 90% מהדירות שראינו, לא היו דיירים בעת הביקור. זה מעיד לא רק על מחירי הנדל”ן היורדים, אלא גם על תרבות קצת שונה – פחות נלהבים פה להראות את הדירה כשיש מישהו בתוכה. מקובל פה שמקבלים את הדירה נקייה – בעלי הבית דואגים לנקות אותה.

ועוד משהו ששונה מישראל – חוקי הגנת הדייר. אם הבנו נכון, חוזה לשנה מכיל בתוכו אופציה לחדש את החוזה באותו מחיר – עד חמש שנים. הפקדנו שני חודשי ערבות. זה דומה למה שמקובל בארץ. הכסף לא יושב אצל בעל הבית, אלא אצל נאמן. אני בטוח שיש עוד חוקים לטובת הדייר…

הדירה שלנו במרחב

הרבה מהדירות פה צרות וארוכות, כך שיש סלון עם חלון גדול, אבל חלק מהחדרים הם נטולי חלונות או בעלי חלונות לפיר פנימי. לשמחתנו בחרנו דירה בה יש שלושה חדרים עם חלון חיצוני – חלון לכיכר עם בתי קפה ועתיקות רומיות. תענוגות.

מבחינת לוקיישן, אנחנו באיזור טוב של הרובע הגותי – לא בורגני מדי ולא דפוק מדי. יש פה סמטאות צרות, כנסיות, בתי קפה, ברים, ומדרחובים. אנחנו מרחק יריקה מ El Born – איזור שעבר ג’נטריפיקציה מלאה, וניתן להשוותו לנווה צדק. אנחנו קצת יותר רחוקים ברגל מ Eixample שהוא איזור שנבנה בסוף המאה ה 19, הבנינים בו יפים אך הוא מלא ברחובות של ארבעה נתיבים. כמו שכונה שלמה של אבן גבירול-ים.

התלבטנו גם לגבי שכונה שנקראת Gracia – יש שם חיים מלאים בשכונה שנמצאת קצת יותר רחוק ממרכז העיר. הרכבת התחתית עובדת פה בצורה מעולה ואולי אפשר לגור יותר רחוק כשהקישור טוב. אבל לפחות בהתחלה, החיידק התל אביבי אומר – רק במרכז.

זאת דירת ארבעה חדרים, אבל הדירות פה בנויות קצת אחרת מבארץ. הדירות הישנות לא תוכננו כהלכה – יש שטחים רבים מבוזבזים כמו איזור כניסה. לפחות האור נדלק באופן אוטומאטי כשפותחים את הדלת. להיט!ו יש חדר די גדול לכביסה. גדול מדי. ויש חדר ארונות רב מימדים ורב מדפים. עכשיו רק נותר לקנות עוד בגדים…

הדירה מרוהטת, וזה כולל שמיכות, כלי מטבח ותנור על גז. משונה. כמובן שחסרים דברים כמו עוד מנורות בטוב טעם ועוד שטויות. ובשביל זה יש את איקאה. גם כאן, השוודים שולטים בריהוט! אפילו יותר מבארץ.

ועוד תמונה לסיום: